- D.R. Gilbert Centar Group doo
- Radoslava Grujića 18
- 11000 Beograd
- Tel: +381 62/235-220
- Email: office@drgilbert-centar.com
- Matični broj: 20762977
- PIB: 107249523
Bilo da se radi o industriji, zanatu, zdravstvu ili IT sektoru – manjak radne snage u Evropi postaje sve veći problem. Priliv radnika iz inostranstva, prema pisanju stranih medija, već neko vreme ne funckioniše kako bi trebalo, pa se zbog toga mnoge evropske zemlje suočavaju sa ozbiljnim problemom nedostatka radnika.
Određenim zemljama sada su hitno potrebni kvalifikovani ljudi različitog strukovnog profila, pa su neke od njih rešile da sada “malo popuste” uslove prema strancima, piše Euronews.
Za razliku od pojedinih država, poput Linhtenštajna i Vatikana, koje imaju neke od najstrožijih imigracionih propisa na svetu, Nemačka, Danska i Austrija svrstavaju se na spisak onih zemalja koje su odlučile da malo olabave po ovom pitanju.
Na primer, tako je u Austriji nedavno stupila na snagu reforma tržišta rada koja podrazumeva olakšice za zapošljavanje stranaca. Takođe, Nemci uvode “kartu šansi” za lakši dolazak i zapošljavajnje u njihovoj zemlji, a Danska je napravila poduži spisak pozicija koje joj nedostaju. Dobijanje radne vize olakšano je i u Irskoj.
Nemačka se nada da će se izboriti sa nedostatkom kvalifikovanih radnika i to kroz, kako su naveli, “novom karticom mogućnosti” koja se još zove i “karta za šansu”. Nemačka će koristiti sistem bodovanja kako bi se kvalifikovanim radnicima sa veštinama, koje nedostaju Nemačkoj, omogućio lakši dolazak u zemlju, čak i pre nego što zapravo i pronađu posao.
Kako piše “Euronews”, svake godine će se određivati kvote u zavisnosti od toga u kojim industrijama nedostaje radnika. Kako bi se zainteresovani prijavili biće potrebno da ispune tri od ukupno četiri kriterijuma.
– Diploma ili stručna obuka koju priznaje Nemačka
– Tri godine profesionalnog iskustva
– Poznavanje jezika ili prethodni boravak u Nemačkoj
– Starost ispod 35 godina
Trenutno, većina građana koji nisu iz EU moraju da dobiju konkretnu ponudu za posao pre nego što se presele u Nemačku. Viza za one koji traže posao već postoji, ali se očekuje da će “šansenkarte” ili “karta za šansu” biti još jedno olakšanje za ljude koji žele da nađu posao u Nemačkoj.
Inače, ove godine je nedostatak kvalifikovanih radnika u Nemačkoj dostigao najviši nivo do sada. Ranije ove godine, Institut za istraživanje zapošljavanja (IAB) pronašao je 1,74 miliona slobodnih radnih mesta širom zemlje. U julu je nedostatak osoblja uticao na skoro polovinu svih kompanija koje je ispitao minhenski istraživački institut IFO, što je za posledicu imali usporavanje njihovog poslovanja.
Reforma takozvane “crveno-belo-crvene karte”, koja je stupila na snagu u oktobru, olakšaće pristup stranoj radnoj snazi tržištu rada Austrije. Mnoga preduzeća u Austriji imaju problema da nađu kvalifikovanu radnu snagu. Zbog toga je još u julu vlada odlučila da sprovede ovakvu reformu.
Cilj vlade je da stvori moderno tržište rada, koje bi olakšalo pristup kvalifikovanoj radnoj snazi i učinio efikasnijim proces podnošenja zahteva za dobijanje dozvola. Takođe se za projekte mogu ubuduće dovoditi strani radnici na do šest meseci, a za to im je potrebna samo viza i dozvola za rad bez sveobuhvatnog postupka.